Report-6.6.2009 – Pochod za mrtvé kamarády + 10 let výročí od smrti Miloše Reha

Posted: Červen 10, 2009 in Pietní pochody

Od ranních hodin se na Mosteckém nádraží scházeli lidé, kteří přišli podpořit pochod za mrtvé kamarády spojený s 10. výročím úmrtí Miloše Reha. Okolo 14. hodiny se již počet přítomných pohyboval okolo 200 lidí, kteří nastoupili do autobusů, které byly předem otganizátory připraveny. Ty odvezly přítomné na Mostecký hřbitov, kde se nachází místo Milošova posledního odpočinku. Poté, co jsou zde položeny svíce a věnce, je držena minuta ticha.

Reho09hrbitov

Odtud se celý dav přesouvá do Litvínova na nádraží. Zde již čekají další místní lidé, kteří se chtějí zůčastnit smutečního průvodu. Díky dešti a pochmurnému počasí, což však zadávalo smuteční charakter akce, jsou většinou schovaní pod stříškami domů.

Pomalu se druhá hodina přeměňuje ve třetí a s ní přichází ohlášená doba pietního průvodu. Přibližně 200 lidí se řadí na litvínovském nádraží do čtyřstupů. Během chvíle se vcelku z bezvýznamného davu stává zcela semknutý pochod s rozvinutými vlajkami, transparenty a štíty. Dává se do pohybu a míří směrem k místu, kde se celá tragédie stala. Na tomto místě místě byl Miloš Reho zavražděn agresivním cikánem. Okolo místa se tvoří obrovský hlouček, jsou položeny svíce, květiny a věnec.

Místo smrti Miloše Reha

Zazní zde taktéž projev týkající se Milošovi smrti a zároveň poukazující na novou památní desku, která byla při příležitosti 10. výročí Milošovi smrti na místo činu umístěna. Taktéž je upozorněno, že předešlá deska musela být odstraněna a člověk, který ji nechal vyhotovit, byl za ni odsouzen. A to jen kvůli tomu, že na ní jakýsi „expert na extremismus“ na ní našel závadné symboly staré přes 2 500 let.

Stará pamětní deska Nová pamětní deska

Dále se průvod pomalým krokem přemisťuje na Mírové náměstí, kde zaznívají další projevy. První, obsáhlejší, se zabývá důvodem, proč nebylo umožněno konání akce v tradiční datum 16.5., cože je den, v který nás Miloš opustil. Řečník zdůrazňuje, že na vině je Litvínovská radnice spolu s Židovskou liberální unií, která ulice města zabrala dopředu s úmyslem znemožnit zde jakékoliv shromáždění občanů města (cikáni se zde však spolu s Židy 3.5. při řetězových demonstracích proti „rasismu“ sešli). Zároveň je tímto upozorněno na dvojí metr, který v této zemi vládne, čemuž napovídá i trest, který dostal Milošův Vrah, Pavel Gore z Mostu, a to 8 let za ublížení na zdraví s následkem smrti, nikoliv za vraždu s rasovým podtextem, jak by tomu bylo, kdyby okolnosti byly naopak. Následně promlouvá další řečník zabývající se tematikou celkových obětí cikánského teroru a poukazuje na to, že na Milošově místě mohl stát kdokoliv, načež reaguje i dav zůčastněných hlasitým „ano“ při otázce, zda by byli ochotni podstoupit stejnou oběť.

1. Projev2. Projev

Poté se pochod přesouvá po předchozích letech po neobvyklé, ale za to delší trase zpátky na litvínovské nádraží. Zde je akce oficiálně ukončena.

Závěrem děkujeme všem zůčastněným, kteří přijeli akci podpořit i přes nepřízeň počasí a přehnané policejní manévry, které akci doprovázeli. Na shledanou příští rok!

Reklamy

Komentáře nejsou povoleny.